Idén is nagy érdeklődés előzte meg a Kecskemét melletti Kisfái Ökokertben megrendezett csemegeszőlő-termesztési napot. Több szakmai előadás, szőlőbemutató, termés-, illetve csemetevásárlás is szerepelt az idei rendezvény programján. Nagyon érdekesek voltak a kötetlen beszélgetések az előadókkal és a termesztőkkel.
Lujdort Tibor szőlőtermelő Kelet–Magyarországról, Miskolc mellől érkezett a bemutatóra. Az általa termesztett és bemutatott fajták idén is nagyon tetszettek a közönségnek. Standjához alig lehetett hozzáférni. A termelő 10 hektáron termel borszőlőt, emellett fél hektáron csemegeszőlőt. Gyűjteményében több mint 1000 fajta szerepel. Ezekből 600 fajtát meg is lehet kóstolni.
Lujdort Tibor az idei pécsi országos csemegeszőlő-kiállításon és versenyen első helyezést ért el a legnagyobb magvatlan bogyójú szőlő kategóriában – Sweet Sapphire 16,10 g, a legnagyobb magvas bogyójú szőlő kategóriában 3. helyezést – Kesha I/Talizmán 25,70 g, valamint elnyerte a közönségdíjat is.
A gyűjteményéből kiemelte a sötét Phaeton és a világos Sponzor fajtát. Mindkettő ellenálló, és minden évben rendszeresen terem. A fogyasztók is nagyon kedvelik. Aki pedig megkóstolja a Kraszavát, biztos ültetni akar belőle. Az Avatar viszonylag új, mag nélküli fajta. Ujjnyi hosszú bogyói teljesen magvatlanok, nagyon édesek. A Bazsena ellenálló és finom, mézédes korai fajta. Csalóka, hogy éretten is zöld a bogyója. A Zaregravszkij hasonló, mint a Preobrazsenyie, de még attól is ellenálóbb és nagyobb bogyójú. A Szkazka szintén teljesen mag nélküli. 15 grammos bogyókat és 1,5 kg-os fürtöket is hozhat. A Tulipan nagyon korai, július derekán szüretelhető, már rózsaszín állapotában. Különleges cseresznyeíz jellemzi. A termelő a növényvédelemről elmondta, hogy ő a hagyományos, vegyszeres növényvédelem híve, mivel a megtermelt szőlő a fő bevételi forrása.
Kulicz László ezzel szemben a szelíd növényvédelem képviselője. Szintén több száz szőlőfajta van a kertjében. A tavalyi és az idei rendezvényen is részletesen ismertette, melyik fajták szerepeltek jól, illetve gyengébben a biológia növényvédelem mellett az ültetvényében. Ő kizárólag szelíd, azaz biológiai növényvédelmet alkalmaz a ZFW Hortiservice Kft. technológiai javaslata és készítményei segítségével.
Vagy 22 fajtából kóstolót is hozott a rendezvény közönségének. Ami külön megragadta a figyelmemet, azok a Bukovics János által nemesített fajták voltak: a Bukovics Léna, és a Zrínyi Ász. Több termelő szerint teljes mértékben felveszik a versenyt az ukrán fajtákkal. Standján meg lehetett tekinteni és kóstolni a Teszlák Péter által nemesített Amur seedless szőlőt is.
Nem kell bemutatni az olvasóknak a Biotomal céget. A cég képviseletében Tamašek Roland a szőlőt veszélyeztető három legfontosabb gombabetegség – a lisztharmat, a peronoszpóra és a fekete rothadás – ellen általuk javasolt biológiai védekezés lehetőségeiről, illetve készítményeiről tartott érdekes előadást. Ilyen a lecithin tartalmú Folicit lisztharmat ellen. Kontakt és felszívódó hatása is van. A lisztharmat ellen hatásos a BiokaUrtica csalánkivonat és a PowerOf-K is. Lisztharmat, peronoszpóra és szürkepenész ellen megelőzésképpen kiváló az Amazon. Peronoszpóra ellen ajánlják a Cuprotonic és Plantonic szereket. Az utóbbi fekete rothadás ellen is hat.
A rendezvényen bemutatkozott Ambruzs Péter programozó matematikus, a szölöink.hu weboldal megalkotója. Ismertette az általa létrehozott internetes oldal előnyeit és funkcióit. Az oldal a csemegeszőlő-termesztőknek szól, és az ott regisztráló szőlőtermesztőknek lehetőségük van feltölteni rá saját tapasztalataikat és észrevételeiket, és a fajták kiválasztásánál meríthetnek más termelők tapasztalataiból.
Napjainkban, amikor garmadával jelennek meg újabb és újabb, egyre ígéretesebb szőlőfajták a kínálatban, ennek a weboldalnak egyre nagyobb lehet a jelentősége, segítve a tájékozódást a rengeteg fajta között.
Ambruzs Péter előadásához szorosan kapcsolódott Gerő Árpád kárpátaljai csemegeszőlő-termesztő előadása. Ő sajnos a háborús helyzet miatt személyesen nem, csak az internet segítségével tudta kifejteni véleményét. Az ukrán nemesítők által az utóbbi években létrehozott sok-sok szőlőfajtáról annyit mondott el, hogy régebben egy fajtát legalább 10 évig teszteltek. Ha a fajta ez idő alatt jól szerepelt a különböző éghajlati viszonyok között is, akkor elkezdték a szaporítását. Napjainkban ez az idő maximum 5 év, és nem mindig tesztelik a fajtákat minden éghajlat alatt. Vagyis sok esetben a termelőnek kell eldöntenie, hogy az adott fajta mennyire válik be az ő termesztési viszonyai között.
Érdemes volt bejárni a Kisfái Ökokert fóliaházait is. Mintegy 0,6 hektáron termesztenek csemegeszőlőt csak a szelíd növényvédelemmel az Aminoret® BioRacionális technológia segítségével. A tápanyag-utánpótlás is biológiai módon történik, nem műtrágyákkal.
A fóliaházakban a résztevők egy sor modern szőlőfajtát megnézhettek. A házigazdák készségesen válaszoltak a felmerülő kérdésekre, amelyekből nem volt hiány.
A szemlén a nyárasdi Agrocentrum is részt vett. Nagy sikert aratott a termesztők körében az általuk bemutatott 170 konténeres csemegeszőlő fajta. Természetesen a Premium Rezisztens fajták iránt volt a legnagyobb érdeklődés, de a klasszikus fajtákat is sokan megnézték.
A rendezvényen mintegy 300 termesztő vett részt.
Angyal József, Agrocentrum, Nyárasd







