A téli és kora tavaszi időszakban a természetes fény és a hőmérséklet meghatározó tényező a palánták nevelésében, amelyek megfelelő szintű biztosítása alapvető feltétele a sikeres termesztésnek.
A zöldségpalántákat hőmérsékletigényük alapján a termesztési gyakorlatban két csoportra szoktuk osztani: melegigényes és hidegtűrő fajokra. Az előbbiekhez tartozik a paprika, a paradicsom, az uborka, a dinnye, a spárgatök; az utóbbiakhoz a fejes saláta, a karalábé, a fejes- és a kelkáposzta, valamint a karfiol.
Jól ismert tapasztalat, hogy a növények hőmérsékleti igénye a fejlődésük folyamán változik. Legtöbb meleget a csírázáshoz igénylik, majd a szikleveles korban lényegesen kevesebbet, ugyanakkor a lomblevelek megjelenésével a hőigény újból növekszik. Bár van egy általánosan elfogadott szabály, mely szerint a csírázáskor a növények a lombleveles korukhoz képest kb. 7 oC-al többet, a szikleveles korban 7 oC-al kevesebbet igényelnek. Azonban ennél árnyaltabban, pontosabban szoktuk az értékeket megadni, tekintettel a fényviszonyokra és a fajok, valamint a fajták speciális igényére.
A jelzett hőmérsékletnél 1-2 oC-kal alacsonyabb értékek tartásának – túl azon, hogy a palántanevelési időt megnyújtjuk – különösebben káros következményei nincsenek. Ellenben jelentősebb eltérés esetén magszárképződés, későbbi virágelrúgás, stb. következhet be. Gyakorlatból ismert, hogy 1-2 oC-kal magasabb hőmérséklet esetén a növények kisebb mértékű megnyúlásával lehet számolni, ennél lényegesen magasabb értékek már károsak lehetnek a palánták fejlődésére.
A palántanevelés során nemcsak a léghőmérsékletre, hanem a termesztő közeg hőmérsékletére is figyelni kell. Különösen a csírázás idején fontos, hogy a jelzett értékek a talajban is meglegyenek. Gyakori hiba, hogy a hőmérőket nem a növények magasságában helyezik el, hanem attól lényegesen magasabban, ami esetenként 3-4 oC-os eltérést is okozhat.
Ahhoz, hogy egészséges, fejlett, jól termékenyítő virágok képződjenek, sok fényre van szüksége a palántának. A palántanevelőt borító fóliát vagy üveget tartsuk tisztán, ha kell a fóliát cseréljük ki. Továbbá a palánták szétrakásával is javíthatunk a fényviszonyokon. Ha a növények levelei összeérnek, már árnyékolják egymást, célszerű őket nagyobb távolságra szétrakni. (sz)