Ebben a hónapban még mielőtt lehullana az első hó, a gyümölcsfák alól gyűjtsük össze a lehullott, beteg gyümölcsöket. A téli hideg napokon tisztogassuk meg a fákat a kártevők és a kórokozók szaporító képleteitől, mert ezzel az agrotechnikai művelettel sokat tehetünk a télvégi lemosó permetezés sikerességéért. Az idősebb fák törzsének és vázágainak tisztításával (kaparóvas, drótkefe, súrolókefe) a kártevők gyéríthetők, illetve a télvégi lemosó permetezések hatékonysága növelhető. Egyúttal a fák átvizsgálása során eldönthetjük, hogy milyen lemosó készítmény fogunk használni, attól függően, hogy milyen betegségekkel vagy kártevőkkel fertőzött a fa. A tisztogatást kíméletesen kell végezni, mert az élő szövetek megsértése kaput nyit a fertőzésekhez, illetve a csonthéjasok mézgásodását fokozza.
A fák kérgének repedéseiben kártevők és kórokozók telelnek át. A fatisztogatási munkák során metsszük le a hernyófészkeket. Elkezdhetjük a kéregtisztítást, amely a gyümölcsfák törzsének és vastagabb ágainak kéregkaparásából áll. E művelet előtt a fák alján terítsünk le fóliát vagy újságpapírt, és ezen gyűjtsük össze a kaparékot. A fertőzött koronarészeket és a kaparékot hordjuk egy csomóba, és égessük el. A fákon ne hagyjunk gyümölcsöt. Különösen fontos az összeszáradt termés, az úgynevezett gyümölcsmúmia összegyűjtése és elégetése, mert ez a tavaszi fertőzések elsődleges forrása. A fákról lehullott lombozatot a földben áttelelő hagymás és gumós dísznövények takarására is felhasználhatjuk. A lombbal, esetleg tőzeggel takart földfelszín alatt a hagymák a kemény telet is átvészelik.
A hernyó kártevők közül sok (gyümölcsmolyok, sodrómolyok stb.) a fák kéregrepedéseibe húzódva telelnek át. Az időszakosan gradációt okozó gyapjaslepke 4–5 cm átmérőjű petecsomói a törzsön és a vastagabb ágakon könnyen felismerhetők. A széles hatásspektrumú rovarölő készítmények (inszekticidek) gyakori alkalmazásával a parazita rovarok visszaszorultak, ezért a nagyobb árutermelő ültetvényekben a lombosfa-fehérmoly, az őszibarackosokban pedig az eperfa-pajzstetű okoz nehezen leküzdhető növényvédelmi problémát. Az aknázómoly lárvái többnyire a vázágakon, gallyakon fehér gubókban telelnek át. Az eperfa pajzstetű telelepeit nagyrészt szintén a vastagabb farészeken találjuk meg. (sz)