A német tarka óriás – csak igényes tenyésztőknek

Ezt a napjainkban az egész világon elterjedt és kedvelt nyúlfajtát valószínűleg Elzász-Lotharingiában tenyészették ki. Németországban önálló fajtaként 1908-ban ismerték el, de ezt egyes tenyésztők erősen vitatják. Egyeben között arra utalnak, hogy már a 16. században ismerték a tarka óriás nyulakat. A múlt század végén Belgiumban és Franciaországban is nagy számban tenyésztettek nagytestű tarka nyulakat. Egyes francia tenyésztők szerint a német tarka óriás egyenes leszármazottja a francia tarkának, amelyet papillonnak neveznek. Ugyanakkor tény, hogy a fehér alapon levő fekete foltok aránya, száma, formája, és elhelyezkedése a test két oldalán nem azonos sem az angol tarkáéval, sem a francia tarkáéval. A tenyésztők évtizedeken keresztül nagy erőfeszítéseket tettek, hogy egységes és stabil rajzolatú nyulakat tenyésszenek ki. A foltok, rajzolatok standardizálása 1908-ban sikerült. Innentől kezdve a fajta tenyésztése rohamosan fellendült, és már csaknem minden országban egységesen értékelik a rajzolatokat, egyidejűleg törekednek a fajta gazdaságilag fontos tulajdonságainak javítására is.

A német tarka óriás a többi óriásfajtához viszonyítva kisebb. Testhosszúsága 68 cm, standard testtömege 6 kg. Három színváltozata elfogadott, de mindhárom azonos fajtának tekinthető. Ezek a fekete-fehér, a kék-fehér, és a havanna-fehér változatok. A német tarka óriás a legtöbb tulajdonságában meglepően jó eredmény elérésére képes. Jól vemhesül, népes almokat hoz világra, 40 gramm feletti napi tömeggyarapodásra képes, 5–60 %-os a vágási kitermelése. A német tarka óriás a nyúlkiállítások kedvelt színfoltjai. Kétségtelen, hogy a fajta népszerűségét rontja a szigor bírálat, ami szükséges, de hátráltatja a gazdasági tulajdonságok érvényesülését is. Ezt az igényes nyúlfajtát elsősorban azoknak ajánljuk, akiknek már van bizonyos gyakorlatuk, mivel az állat komoly odafigyelést igényel. Három szempont szükséges a kiváló tarka nyulak prezentálására. Elsőként a fej és a törzs rajzolatát kell megemlíteni. A fejen találjuk a lepkét. Ez azt jelenti, hogy az orrhát közepén hosszú, végigvonuló színes folt található, ami olyan, mint a lepke teste. A „szárnyak” kétoldalt, a pofán helyezkednek el. A szájszögletig terjednek, és az alsó állkapcsot oldalt, keskenyen befogják. Emiatt nevezik sokan lepketarkának ezt a fajtát. A szemet fekete, kék vagy havanna színű, egyenletes, széles gyűrűk veszik körül, amelyek a fej egyéb rajzolataival nem érintkeznek. Ezek a szemgyűrűk. A szemgyűrűk alatt helyezkednek el az 1-2 cm átmérőjű, kerek vagy ovális formájú pofafoltok, amelyek szabadon állnak. A fül teljesen fekete, kék vagy havanna színű, a szín a fültőtől a fül hegyéig terjed, s a fültőnél a fehér alapszíntől élesen elhatárolódik. A törzs jegyei is mérvadók. A háton a tarkótól a farok végéig, egyenletesen 3 cm széles, összefüggő, ún: angolnacsík vagy hátszíj húzódik. A törzs mindkét oldalán 6–8 db, de ennél semmivel sem több kb. 3 cm átmérőjű foltnak kell lennie, figyelembe nem véve a mellkason, a hason, a combon és a farok alsó felületén levő foltokat. A német tarka óriás nagyon igényes nyúlfajta, ennek ellenére egyre többen próbálkoznak a tenyésztésével. Akik ki akarják próbálni tudásukat, türelmüket, mindenképpen vágjanak bele.

-pint-

About jogazda.com

Cikkajánló

Semo zöldségújdonságok, biostimulátorok és biológiai növényvédelem

A Semo Smržice csehországi zöldségnemesítő és vetőmagforgalmazó cég valamint szlovákiai partnere a somorjai Agrotrans szervezésében …