Ha a kertünk növényvédelmébe, a rovarkártevők elleni védekezésbe be szeretnénk vonni a hasznos madarakat, akkor azok téli etetését november végén – december elején az első fagyok megjelenésekor el kell kezdeni. Ilyenkor a természetben elérhető táplálékforrások csökkennek és a madarak egyre inkább rászorulnak az ember által biztosított élelemre. Az etetést a fagyok elmúltával, általában március végén, április elején fejezzük be, hogy a madarak visszatérhessenek természetes táplálékforrásaikhoz. Fontos, hogy az etetést következetesen végezzük a tél folyamán, mivel a madarak hamar megtanulják, hol találnak megbízható táplálékforrást, és számítanak rá a nehéz időszakokban. Fontos, hogy az etetés folyamatos legyen, mert a madarak az etetőhelyekhez igazodnak, és hosszabb időn keresztül számítanak a táplálékra. Ha hirtelen abbahagyjuk az etetést, az veszélyeztetheti a madarak túlélését, mivel ilyenkor már nem biztos, hogy találnak elegendő természetes táplálékot.
Az etetők elhelyezése során ajánlott figyelembe venni, hogy legjobb, ha olyan helyre tesszük, amely védett a szél és a ragadozók (például macskák) ellen, de jól látható a madarak számára. A magasabb ágon, illetve cserjék közelében elhelyezett etetők biztonságérzetet adnak a madaraknak, mert gyorsan el tudnak rejtőzni, ha veszélyt észlelnek.
A madáretetőknek több típusa ismert: a zárt etetők megóvják a kitett eleséget az esőtől és a hótól, így hosszabb ideig friss marad. Ezek az etetők különösen fontosak a kisebb magvakat kedvelő madarak számára, mint például a cinegék és a tengelicek. A hagyományos tálcás etetők a nagyobb testű madarakat is vonzzák, mint például a verebeket, de könnyen szennyeződnek és hajlamosak arra, hogy a magok átnedvesedjenek bennük. Előnyük, hogy egyszerre több madár is hozzáférhet az élelemhez és a földön táplálkozó fajok, például a rigók is könnyen hozzájutnak a táplálékhoz. Az egyszerűen felakasztható faggyúgolyók és földimogyoróval töltött hálók kifejezetten energiadús táplálékot biztosítanak a madaraknak, vonzzák a cinegéket, zöldikéket és más apróbb madarakat.
Az etetők tisztaságára különösen ügyelni kell, hogy elkerüljük a betegségek terjedését a madarak között. Hetente érdemes alaposan tisztítani őket, forró vízzel átöblíteni, és a maradék ételt eltávolítani. A penészes vagy megromlott magvak veszélyesek lehetnek a madarakra, ezért mindig ügyeljünk arra, hogy friss élelmet kínáljunk. Az etető alatti területet is érdemes tisztán tartani, mivel a lehullott magok és ürülék rágcsálókat és más nem kívánt állatokat vonzhatnak. A rendszeres takarítással elkerülhetjük a nemkívánatos látogatókat és biztosíthatjuk, hogy a kertünk valóban a madarak biztonságos menedéke maradjon. (sz)