A hagyományokhoz híven évek óta felváltva az ország keleti-északkeleti, illetve délnyugati térségében tartják az Agrion gépforgalmazó cégcsoport kukoricatermesztési szakmai napját, amelyen a nálunk egyik legelterjedtebb szántóföldi növény, a kukorica termesztéstechnológiájának legfontosabb elemeihez kapcsolódó gépkínálatot – a talajelőkészítéstől kezdve a vetésen át a betakarításig -, illetve a hazai piacon felvonultatott vetőmagkínálatot is bemutatják. Idén a rendezvénynek délnyugat Szlovákiában újra Szelőce adott otthont.
Nincsenek irigylésre méltó helyzetben a hazai kukoricatermesztők, hiszen az idei szolid előzetes termésbecslések ellenére a piacon számolniuk kell az egyre erősödő külpiacii túlkínálattal, ezen belül az ukrán behozatallal, miközben a növény vetésterülete nálunk csökkent, átlagos hozamképessége pedig elmarad az európai átlagtól (a kontinensen 10 tonna körüli átlaghozamok a mérvadók, nálunk általában 6-8 tonnás hozamokkal számolhatnak a termelők, de van, ahol csak 3 t/ha-t sikerül elérni). Ennek fényében a hazai termelők csak a meghatározó piacok feltételeihez igazodva tudják értékesíteni a termést, állapították meg a rendezvény bevezetőjeként tartott szakmai vita résztvevői: Ladislav Moravčík, a kukoricatermesztők szövetségének elnöke, Martin Mrlák, a vállalkozók, és Peter Horný az Unicredit bank képviseletében, akik a témával kapcsolatos legfrissebb információkat osztották meg a résztvevőkkel. Az idei betakarítás korábban zajlik, a kukoricát károsító betegségek előfordulása nálunk egyelőre nem fenyeget túlzott veszélyekkel. Az értékesítési árak 200 euró körüli szinten várhatók, az árversenyben főleg az amerikai, brazil, kínai és orosz piacok kínálata lesz a meghatározó. Egyelőre úgy tűnik, hogy továbbra is lesz igény a kukoricára, hiszen csaknem 500 termék előállításához használják. Ez az ár a 2021-es szintnek felel meg, ugyanakkor a termelés bemeneti költségei szinte kivétel nélkül növekedtek, a belső fogyasztás az állatállomány csökkenése miatt visszaesett, egyre riasztóbb méreteket ölt a munkaerő hiánya ebben az ágazatban is, nem beszélve a technológiai újítások terén meglévő lemaradásunkról, sorolták az ágazat versenyképességének korlátait a beszélgetés szereplői.
A hazai termelők számára elérhető fajtakínálattal a rendezvény keretében tartott kukorica hibridek seregszemléjén ismerkedhettek az érdeklődők. A csaknem két tucat vetőmagnemesítő és forgalmazó cég a jól bevált és ismert hibridek emellett számtalan újdonságot, piaci bevezetésre és termelői érdeklődésre számot tartó kukoricafajtát is felvonultatott. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül ezeket próbáljuk meg bemutatni.
A szegedi Gabonakutató nálunk jól ismert és a gazdák által kedvelt kukoricahibrideket mutatott be. Barczi Sándor, a magyarországi cég szlovákiai képviselője elmondta, hogy a kínálatukban a szuperkorai (FAO 180-239) és az igen korai (FAO 240-299) éréscsoportba sorolt újdonságaik kimagasló hozamképességüknek köszönhetően jelentősen meghaladják az éréscsoportjukban standardnak számító hibridek teljesítményeit. Ilyen pl. a A GKT 3213 (FAO 240), amely ugyancsak kiemelkedő terméspotenciállal bír, korai érésideje a kései vetésekben is bevethetővé teszi. Korai betakarítással, megfelelő nedvességtartalommal megfelel az őszi búza előveteményének. A szlovákiai gazdák számára az itteni feltételeknek leginkább megfelelő középkorai érésidejű termékcsoport hibridjei az elfogadottak. A GKT 376 (FAO 360) magas terméspotenciállal, nagyon jó termőhelyi és évjárati stabilitással, valamint gyors vízleadó képességével vívta ki a gazdák elismerését. A kínálatban már megtalálható a hibrid Duo system változata is, amely az egyszikű gyomok elleni védekezésben használt készítménnyel szemben rezisztens. Bemutatásra került a szintén kiemelkedő terméspotenciállal rendelkező GK Bajnok (FAO 390) kukorica hibrid. Csőtípusa hengeres, vastag, gyökérzete erős, termesztése az intenzív körülmények közé javasolt. A GKT 384 (FAO 380), amely gyors kezdeti fejlődéssel, nagyon erős a gyökérzettel és szárral rendelkezik, nagyon jól tűri a különböző stresszhatásokat.
Az RAGT hibridjei közül az RGT Texxia-t (FAO 350) emelte ki Ladislav Balaščák a cég képviselője. Az RGT Texxia új nemesítésű, középkései érésidejű, kettős hasznosítású hibrid. Szemesként kiváló hozamképességgel rendelkezik, nagyméretű csövei vannak, a szemek nagyon jó vízleadó képességgel rendelkeznek, erős, stabil szára van. Franciaországi vizsgálatokban sikerrel szerepelt silókukoricaként is, így elsősorban magas keményítő-tartalma, illetve energiaértéke alapján silóként és biogáz üzemanyagaként is kihasználható.
A Syngenta hibridjei közül az SY Solandri (FAO 380) szemes hibridet ajánlották a termelők figyelmébe Rita Podhorná és Katarína Marková a cég képviselői. Az éréscsoportjában kiemelkedő terméspotenciállal bíró szemes hibrid termésstabilitása is figyelemre méltó, nagyon jó vízleadó képességgel rendelkezik, elsősorban a kedvező adottságú intenzív termesztési feltételek közé ajánlott. Tulajdonságait a magyarországi és csehországi termesztők is értékelik, mindezt eladási adatai is alátámasztják.
Az Oseva kínálatában, amelyben a nagyon koraitól a kései érésidejű, szemes és silóhibridek széles választéka megtalálható. Tomáš Tonkovič, a cég képviselője a nagyon korai érésidejű Schwarzenegger (FAO 260) hibridet emelte ki, amely kiváló terméspotenciállal rendelkezik, egyúttal korai virágzásával el tudja kerülni a nyári szárazságok okozta stressz kedvezőtlen hatásait, így átlaghozamai mintegy 10 százalékkal meghaladják az éréscsoport átlagának eredményeit. A későbbi érésidejű hibridek közül említést érdemel az Elizabeth (FAO 380) szemes hibrid újdonság, mely elsősorban termésstabilitása alapján számíthat az időjárási változásoknak egyre gyakrabban kitett termesztők érdeklődésére. A köztermesztésbe ajánlott hibridek között a hazai nemesítésű Zelseed kukorica hibridek is szerepelnek, közülük a ZE Zamax (FAO 420) és a ZE Alberftina (FAO 440) került említésre.
A Candor Kft. által forgalmazott hibridek közül az ES Method (FAO 360) magas és stabil hozamú szemes hibrid, szárazságtűrése mellett nagyon jó vízleadó képességével is kitűnik, tíz tonna feletti hozamképességét a szántóföldi kísérletekben rendre igazolja, foglalta össze tulajdonságait Boris Sušovský, a cég képviselője. A Debussy (FAO 420) kettős hasznosítású hibrid az intenzív dél-szlovákiai térségekbe ajánlott. Kiemelkedő terméspotenciálja, szárazságtűrése, alkalmazkodó képessége, hosszan tartó stay-green effektusa magas tápértékű siló előállítására is alkalmassá teszi.
Gubovič Károly, a Soufflet Agro szlovákiai területi képviselője az itteni bemutató hibidjei közül a Romulario (FAO 360) szemes hibridet ajánlotta a termelők figyelmébe, amely újdonságként éréscsoportjában kiváló hozamképességgel rendelkezik, mellette a későbbi érésidejű Populario (FAO 400) ugyancsak magas terméspotenciállal, a csöveken 20-22 soron fejlődő szemterméssel számít a termelők bizalmára.
Az ASRA újdonságai közül a Coconut (FAO 410) kettős hasznosítású (szemes/siló), de elsősorban szemesnek szánt hibridet emelte ki Richard Samson a cég területi képviselője. Magas növésű, szilárd szárú, ledőléssel szemben ellenálló hibrid szárazságtűrő képessége alapján az öszes termesztési körzetbe megfelelő, jól reagál az intenzív feltételekre.
Az RWA Slovakia képviselői, Ján Varga és Matúš Červený, ebbe a térségbe az Explora (FAO 340) intenzív hibridújdonságot és a Gloriet (FAO 380) kiváló alkalmazkodó képességű kettős hasznosítású hibridet javasolják a termelőknek. Az Explora kiemelkedő hozamképességgel bír, szárazságtűrő képessége mellett gyors vízleadással is rendelkezik, elsősorban a melegebb éghajlatú könnyebb talajokra alkalmas. A Gloriet főleg a gyengébb évjáratokban, kedvezőtlenebb feltételek között érvényesíti alkalmazkodó képességét, hozamképessége mellett nagy zöldtömege kiváló silónak is alkalmassá teszi.
A Mais kukorica hibrideket az ugyanilyen nevű ukrán társaság nemesíti és forgalmazza, ezen a bemutatón a cég széleskörű választékát felvonultatta. Vezetője Nikolaj Feďko és szlovákiai képviselőjük Vladislav Bulak közülük a DMS 3477 (FAO 300), a Triumf (FAO 290) és a Target (FAO 280-300) szemes hibrideket ajánlották elsősorban az itteni termelők érdeklődésének középpontjába. A DMS 3477 középkorai érésidejű intenzív termesztési feltételek közé ajánlott hibrid, itt tudja érvényesíteni leginkább jellemző tulajdonságait, elsősorban magas terméspotenciálját és jó vízleadó képességét. A Triumf ugyancsak kiváló vízleadó képességével tűnik ki, hosszú csövein a vékony torzsán ülő szemek gyorsan megszabadulnak a felesleges nedvességtartalomtól, elősegítve a termesztés gazdaságosságát. Jellegzetessége az is, hogy éréskor a szemek sötétebb elszíneződést kapnak. A Target magas növésű, erőteljes habitusú hibrid, elsősorban intenzív termesztési feltételek közé ajánlott.
A Lidea kukorica kínálatából a Lid 3223C hibridet emelte ki Cser Dénes a cég képviselője, amely szinte egyedi terméspotenciálját biztosító tulajdonsággal rendelkezik, optimális feltételek között a szárakon átlagosan is 2-3 teljes értékű csövet képes kinevelni. Sőt, nagyon jó kompenzációs képessége alapján a gyengébb feltételek között is jól teljesít. Mellette a Lid 6130 (FAO 450) szemes hibrid és a Lid 5410-es kombinált, kettős hasznosítású hibrid is joggal tart számot a termelők érdeklődésére. Említést érdemel még az CS Inici (FAO 370), amelynek magas terméspotenciálját a különböző évjáratokban és feltételek között érvényesülő megbízható hozamstabilitás egészití ki.
Kacz Péter, a Lucagra területi képviselője szerint az idei újdonságok közül náluk a Bizerba (FAO 380) kecsegtet reményt keltő tulajdonságokkal, elsősorban a terméspotenciál és a hozamstabilitás terén. Az eddigi eredményei alátámasztják a magyarországi nemesítésű hibrid potenciális lehetőségeit az itteni piacokon is. A horvátországi nemesítésű vetőmagok forgalmazójaként is ismert képviseletük a déli országrészekbe ajánlott Kulak (FAO 450) kettős hasznosítású hibrid képességeiben is bízik, mivel kiváló maghozama mellett silóként is nagyon jól kihasználható.
A Limagrain standján idén a jövő szezonra szánt új nemesítésű Danubia hibridek domináltak. Vermes Ádám, a cég területi képviselője elmondta, hogy az ebbe a termékcsoportba tartozó hibridek a legjobb génalapokkal rendelkező kukorica hibridek génalapját alapul véve, azokat a Pannon síkságon termesztett hibridek további tulajdonságaival kiegészítve lettek kinemesítve a maximális hozamképesség, a különböző feltételekhez való akklimatizációs – alkalmazkodó képesség és a különböző évjáratok közötti stabilitás, kiegyensúlyozottság komplex szempontjai alapján. Az LG 31.365 Danubia (FAO 360) további fontos tulajdonsága a csövek flexibilitása, ami kedvező feltételek esetén 2-3 cm-rel hosszabb csöveket eredményez, így 12-13 t/ha-os átlaghozamokat produkál. Alkalmazkodó képességének köszönhetően jó évjáratokban kimagasló, gyengébb évjáratokban megbízható eredményeket nyújt. Az LG 31.380 Danubia (FAO 380) hibridújdonság kiemelkedő csúcshozamokra képes, kategóriájában a legjobbak közé tartozik. Nemcsak intenzív feltételek között képes kimagasló eredményekre, hanem gyengébb talajokon is a lehetséges maximumot ki lehet hozni belőle. Magas terméspotenciálja mellett szárazságtűrő, egyúttal évközi termésstabilitása is kiváló. Az LG 31.400 Danubia (FAO 400) éréscsoportjában szintén a kimagasló terméspotenciállal bíró, csúcshozamú hibridek közé tartozik. Elsősorban az intenzív termőhelyi feltételek közé ajánlott. Szárazságtűrő képessége és termésstabilitása ugyanakkor a gyengébb feltételek között is nagyon jól érvényesül, amelynek eredményeként ott is jól teljesít. Nagyméretű vastag csövei után méltán kapta a „fat boy” elnevezést.
A Corteva széleskörű hibridkínálatából a P92440 (FAO 300) szemes hibrid újdonságra hívta fel a figyelmet Michaela Petrovičová, a cég termékmenedzsere. Magas, erőteljes növekedésű hibrid, kiváló terméspotenciállal rendelkezik, reményeik szerint szép jövő előtt áll. A szemes hibridek között a P8834 (FAO 300) hibrid elsősorban hozamstabilitásával és az azzal összefüggő alkalmazkodó képességével emelkedik ki az átlagból, egyúttal kiváló vízleadó képességgel is rendelkezik. A silóhibridek közül a P1672 hatalmas, erős növekedési erélyű, nagyhozamú, jelentős zöldtömeget adó hibrid, amely a belőle készült siló magas tápértékét nagyméretű csöveinek és a szemek magas keményítőtartalmának is köszönheti.
A Saatbau kukoricahibridjeinek kínálatából ezen a bemutatón a Harmonium (FAO 410) klasszikus szemes hibrid értékmérő tulajdonságai közül a hozamképessége mellett kiváló szárazságtűrő képességét tartotta meghatározónak ebben a szegmensben Mikle Tibor, a cég területi képviselője. Nagyon stabil szára és erős gyökere van, ami biztosítja a a ledőléssel szembeni ellenálló, illetve a megfelelő vízfelvevő képességet. Az Arcadio (FAO 380) újdonság a kínálatban, nagyméretű vastag csövei terméspotenciáljának alapjai, hozamképességét a kísérletek eredményei is alátámasztják. További sorsa a termelők fogadókészsége alapján alakul majd.
A Bayer a Dekalb hibridek kizárólagos forgalmazójaként a hazai kukoricapiac egyik meghatározó szereplője. Ennek megfelelően széles kínálattal szólítja meg a térség termelőit, esetünkben a 370-420-as éréscsoportra összpontosítva. Ezek közül 3 hibridet emelt ki Csidey Ferenc a cég területi képviselője, amelyeket a Dekalb hibridek legfontosabb tulajdonságai – az erős szár, a mélyre hatoló gyökérzet, a magas terméshozam és kiváló vízleadó képesség – egyaránt jellemeznek. A DKC 5092 (FAO 400-410) kiváló stressz- és szárazságtűrő képessége miatt elsősorban hozamstabilitásával tűnik ki, emellett kiváló vízleadó képessége alapján a tőle alacsonyabb éréscsoportok szerinti érési dinamikát produkál. A DKC 4897 (FAO 390-400) a rekordhozamok várományosaként az elvárásokat igazolva került az értékelési listák élcsoportjába. Annak ellenére, hogy a szára alacsonyabb, a vastag csövek biztosítják a magas terméshozamot, kiváló stressztűrő képessége pedig a hosszantartó termésstabilitást. A DKC 4712 (FAO 360-370) éréscsoportjában kimagasló hozamokra képes, kiváló alkalmazkodó képesség, szárazságtűrés és nagyon jó vízleadás jellemzi. Alkalmas a kései vetésre is. Említést érdemel még a DKC 4933 (FAO 410-420) újdonság, amely a DKC 4717-es váltótársa lehet, nagyon jó alkalmazkodó képessége van. Intenzív területeken csúcshozamokra képes, vízleadása is kiváló. A forgalmazója szép pályát jósol a számára. A DKC 5206 (FAO 450-460) intenzív feltételek közé ajánlott, magas terméspotenciálja alapján a késői éréscsoport egyik csúcshibridje.
Kép és szöveg: szilvássy