A kukorica magas nitrogénigényét tavasszal elégítjük ki

A kukoricának nagy a tápanyagigénye, ezért termesztése esetén mindenképpen szükség van az őszi alaptrágyázásra. Ekkor juttatják ki a kukorica számára kiszámított foszfor-, valamint káliumigényének teljes mennyiségét. Mivel a foszfor a talajban kevésbé mozog és helyben marad, ahová kijuttatták, célszerű közvetlenül a gyökérzónába juttatni. A foszforadagok meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy a talaj kedvezőtlen kémhatása esetén (pH 5,5 alatt, illetve 7,0 felett) a foszfátok oldékonysága korlátozott. Az őszi alaptrágyázás során a kimosódási veszteségek csökkentése érdekében kerüljük a nitrogén kijuttatását.

A kukorica kelésének, valamint kezdeti fejlődésének elősegítésére startertrágyázás javasolható. A startertrágyázás elsősorban a kedvezőtlenebb vízgazdálkodású, lassan felmelegedő és alacsony tápelem-tartalmú talajokon ajánlható. Alkalmazásával biztosítható a gyenge, felszíni gyökerekkel rendelkező növény N, P, K tápelemekkel való harmonikus ellátása. A startertrágyázás tervezése során a talajvizsgálati eredményeket is figyelembe véve, könnyen oldódó, komplex műtrágyák használata javasolt. A startertrágyázás során a műtrágyát külön adagoló szerkezettel és csoroszlyával juttatjuk ki a sorba. A gépet úgy kell beállítani, hogy a csírakárosodás elkerülése érdekében a műtrágya a kivetett kukoricaszemek alá és mellé 5-5 cm-re kerüljön.

A kukorica nitrogéntrágyázását legkorábban tavasszal, közvetlenül a vetés előtt kell elkezdeni A tavaszi kijuttatás egyfelől csökkenti a kimosódásból származó veszteségeket, másfelől javítja a növényzet nitrogénhasznosítását. A kukorica nitrogénnel való ellátásakor figyelembe kell venni, hogy a növény nitrogénfelvétele későn kezdődik meg. A kukorica teljes nitrogénigényének csak mintegy 15%-át veszi fel júniusig, a növény 8 leveles állapotáig. Ez az időszak egyben a talajok mineralizációs tevékenységének maximumával esik egybe, és így különösen jó humusz-ellátottságú területeken a talajok természetes N-szolgáltató képessége sokszor teljes egészében képes fedezni a fiatal növény igényét. Amennyiben lehetőségeink engedik, a jó humuszellátottságú, kedvező tulajdonságú talajokon vetés előtt, illetve startertrágyaként csak annyi nitrogént juttassunk ki a területre, amennyi a fiatal növény fejlődéséhez éppen szükséges. Ez a mennyiség gyakorlatilag hektáronként 40-50 kg hatóanyagnak felel meg. A kukorica késői magas nitrogénigénye a kiszámított nitrogénmennyiség megosztását kívánja. A fennmaradó nitrogénmennyiségek kijuttatása így fejtrágyázással javasolható. A fejtrágyázás során vegyük figyelembe, hogy az egyszerre kijuttatott nitrogénmennyiség ne haladja meg a 80 kg/ha értéket.

Amennyiben aszályos évjárat várható, és a fejtrágyaként kijuttatott nitrogénműtrágya hatékonysága korlátozott, a tavaszi, egy menetben történő alaptrágyázás is célravezető lehet. Ennek során a talaj becsült nitrogén-szolgáltató képességét is figyelembe véve helyezzük előtérbe a lassan ható műtrágyaformák felhasználását. A kukorica harmonikus tápelem-ellátását a fenti megoldások mellett különösen mikroelem hiány esetén levéltrágyázással célszerű biztosítani. A levéltrágya szerek kijuttatása a növénytermesztési technológiától függően összeköthető a kukorica növényvédelmi, valamint egyéb kezeléseivel. A növényeket először 6-8 leveles állapotban, majd 2-3 hét elteltével 1-2 alkalommal célszerű permetezni. Jegyezzük meg, hogy erőteljes tápelemhiány esetén a levéltrágyázás önmagában nem elegendő a probléma megszűntetésére. (sz-mh)

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda szeptemberi száma

A zöldség és gyümölcstermesztők számára szeptember már elsősorban a termésbetakarítások időszaka. Ebben a hónapban a termések jelentős része beérik, …