LG kukorica bemutató Nádszegen

Danubia – a klímaváltozáshoz alkalmazkodó új kukorica hibridek

A nádszegi Agrimpex szövetkezet hagyományos szántóföldi bemutatóján többek között a kukorica nemesítésében egy átfogó koncepció keretében kifejlesztett új generációs Limagrain kukorica hibridekkel is megismerkedhettek a délnyugat-szlovákiai térség termesztői. Milena Mařáková a Limagrain marketing osztályának vezetője rövid bevezetőjében felvázolta a Danubia néven piaci bevezetésre kerülő hibridcsoport legfontosabb jellemzőit, amelyeket az új hibridek nemesítése és szelekciója során érvényesítettek. Ezeket a hibrideket a legjobb amerikai és európai génalapokkal rendelkező kukorica hibridek génalapját alapul véve, azokat a Pannon síkságon termesztett hibridek további tulajdonságaival kiegészítve nemesítették és szelektálták (a nemesítés Magyarországon zajlott).  Ennek alapvető szempontjait a maximális hozamképesség, a különböző feltételekhez való akklimatizációs – alkalmazkodó képesség és a különböző évjáratok közötti stabilitás, kiegyensúlyozottság képezték. Nyilvánvaló, hogy a kimagasló hozamokhoz magas szintű termesztéstechnológia és intenzív termesztési feltételek szükségesek, de a Danubia hibridek jellemző sajátossága az is, hogy a gyengébb, stresszes évjáratok kedvezőtlen feltételei között is megbízhatóan teljesítenek.

A Limagrain kukorica hibridek Danubia termékcsoportjában több új nemesítés is megtalálható, a következő szezonra azonban egyelőre három hibridet (LG 31.365, LG 31.380 és LG 31.400) választották ki és ajánlják az itteni termelők figyelmébe, bízva abban, hogy eredményeikkel magukra vonják a figyelmet, és kivívják a termelők érdeklődését. Eddigi eredményeik szerint joggal számíthatnak majd a termelők bizalmára.

A rendezvény keretében Martin Štrba, a Limagrain kalászos gabonafélék vetőmagjainak forgalmazásáért felelős munkatársa röviden tájékoztatta a résztvevőket a következő szezonra összeállított kínálatukról is, amelyben az őszi árpafajták közül a bevált és ismert Marysel mellett  a Triumph és a Zoro fajtákat is a termelők figyelmébe ajánlotta. Az őszi búzafajták közül az LG Aikido, az LG Atelier, a kekszgyártáshoz is kihasználható LG Niklas takarmánybúza, valamint a kései vetésre is megfelelő LG Absolon, illetve a kiváló élelmiszeripari minőséget adó Absolut került említésre. A tavaszi árpák kínálatában erős LG fajták közül az Overture, az LG Tosca és Tango mellett az újdonságnak számító LG Rapsody is bekerült a kínálatba, minőségét bizonyítja, hogy a Heineken által vizsgált fajták közé is besorolták. Az ún. cseh típusú sörök gyártására ajánlott sörárpa fajták közül a Stamgast, az LG Slovany és a Laudis számít a termelők érdeklődésére. A Limagrain a napraforgó hibridek vetőmagjának választékát is kibővítette: a következő szezonra egy Express technológiával termeszthető hibridet (LG 50.479 SX), illetve két Clearfield technológiába ajánlott intenzív hibridet (LG 50.630 CL és LG 50.550 CLP) kínálnak a gazdáknak.

Az Agrimpex szövetkezet szakemberei évek óta jól kidolgozott, összehangolt termesztéstechnológiai lépések alapján nevelik, gondozzák a növényállományokat. Ezekről a lépésekről Nagy Boldizsár a szövetkezet agronómusa tájékoztatta röviden a jelenlevőket, aki elmondta, hogy a megfelelő talajelőkészítés, vetés és tápanyagellátás, illetve növényvédelem eredményeként idén szolid terméshozamokra számítanak a kukoricából, noha a betakarítás előtti esők (szeptember végén több mint 130 mm csapadék hullott), ronthatnak valamit az előzetes várakozásokon.

A gyakorlati bemutatón Jiří Matuš, a Limagrain csehországi és szlovákiai termékmenedzsere az ismertetőt a legkorábbi érésidejű kukorica hibrid bemutatásával kezdte, amely alapvetően ugyan a répatermesztő körzetekbe tartozik, de az itteni melegebb térségek termesztői is felfedezték a korábbi érésidejű hibridek előnyeit, nevezetesen, hogy ebből következően ki tudják védeni, kerülni a nyári szárazságok okozta stressz hozamcsökkentő hatásait, így van helyük az itteni termékszerkezetben is. Az LG 31.305 (FAO 300) hibrid ezek közé tartozik, ismert bevált hibrid, hozamképességét gyengébb feltételek között is megtartja, korai virágzása révén el tudja kerülni a nyári forróságok megporzást gátló hatásait, jó vízleadó képessége betakarításának megfelelő időzítését is lehetővé teszi. Mellette azonban már egy nagyobb terméspotenciállal rendelkező hibrid is megtalálható a kínálatban, az LG 31.325 Limagold (FAO 320), amely kimagasló hozamképességgel rendelkezik, éréscsoportjában a legjobb eredményeket produkálja versenytársai között is megállja a helyét. Koraisága és szárazságtűrése kiváló, emellett nagyon gyors vízleadó képességgel is rendelkezik. Ugyanakkor erős zöldszáron érés (stay-green effektus) és ledőléssel szembeni ellenálló képesség jellemzi. Alacsony szára miatt kevesebb szármaradványt hagy maga után, így csökken a fuzáriumos fertőzések terjedésének lehetősége is. Kiváló terméspotenciálját intenzív termesztési feltételek között képes érvényesíteni. Az LG 31.377 (FAO 340) elsősorban szemes, de kettős hasznosításra is alkalmas hibrid. A magas, robusztus termetű növények szemesnek, illetve biogáz üzemek alapanyagaként szolgáló silónak is termeszthetők. A könnyebb, lazább talajokon is jól teljesít. Egyelőre Csehországban van iránta nagyobb érdeklődés. Az ugyanebbe az éréscsoportba tartozó LG 31.331 (FAO 340) kifejezetten silóhibrid. Nagyhozamú, magas szára, széles levelei, hosszan tartó stay-green hatása van, a szemek ún. by-pass keményítő-tartalma a tejtermelő tehenek számára fontos.

Noha a Limagrain kínálatában már csaknem egy évtizede megtalálható a szintén csúcshozamú Limanova hibrid, a következő szezonra ebben az éréscsoportban egy nála még magasabb teljesítménnyel bíró új hibridet is bemutattak. Ez az LG 31.365 Danubia termékcsoportba tartozó hibridújdonság (FAO 360), amelynek egyik legfontosabb új tulajdonsága a csövek flexibilitása, ami annyit jelent, hogy kedvező feltételek esetén a növény 2-3 cm-rel hosszabb csöveket nevelve képes a termés mennyiségét is jelentősen növelni, s amint azt az eddigi vizsgálati eredmények igazolják, 12-13 t/ha-os átlaghozamokat produkált. Ugyanakkor gyengébb talajokon, illetve kedvezőtlen körülmények között is 10 tonna körüli teljesítményre képes. Alkalmazkodó képességének köszönhetően jó évjáratokban kimagasló, gyengébb évjáratokban megbízható eredményeket nyújt.

A FAO 380-as éréscsoportba sorolt LG 31.380 Danubia hibridújdonság eddigi eredményei alapján nemcsak cégen belül, hanem éréscsoportjában a többi versenytársához képest is a csúcsminőségű hozamokat produkálva az élcsoportba tartozik. Középmagas, nagyon kiegyensúlyozott szemes hibrid, amely nemcsak intenzív feltételek között képes csúcshozamokra, hanem gyengébb talajokon is a lehetséges maximumot ki lehet hozni belőle. A termékcsoport minden jellemző tulajdonságával rendelkezik, vagyis magas terméspotenciálja mellett szárazságtűrő, egyúttal évközi termésstabilitása is kiváló. A szemek tömegsúlya magas, ugyanakkor kiváló vízleadó képességgel rendelkezik.

A következő szezonra tervezett újdonság az  LG 31.400 Danubia (FAO 400) éréscsoportjában szintén a kimagasló terméspotenciállal bíró, csúcshozamú hibridek közé tartozik. Elsősorban az intenzív termőhelyi feltételek közé ajánlott. Szárazságtűrő képessége és termésstabilitása ugyanakkor a gyengébb feltételek között is nagyon jól érvényesül, amelynek eredményeként ott is jól teljesít. Nagyméretű vastag csövei után méltán kapta a „fat boy”  elnevezést. A várakozások szerint az ugyancsak kiváló képességű LG 31.415 Invador (FAO 410) méltó versenytársa lehet. Erre a célra A felsorolásból nem hagyható ki a kínálatban már szereplő ismert LG 31.455 Lineade impozáns kései érésidejű szemes hibrid, amely elsősorban intenzív feltételek között képes csúcsteljesítményre. Jól viseli a nehéz agyagos talajokat, nagy csövei vannak, jól tűri a szárazságot, vízleadó képessége kiváló.

A silóhibridek között az LG 31.383 AN (FAO 370) hibrid elsősorban a belőle készült siló kiváló minőségű emészthető rostanyag-tartalmának köszönhetően vált a tejtermelő gazdaságok kedvelt növényévé. Az LG 31.390 (FAO 390) a várakozások szerint a Shannon egyik váltótársa lehet. Növekedési erélye és csöveinek vastagsága, kiváló zöldtömege és magas energiatartalma erre predesztinálja. Ugyancsak ezzel a céllal került említésre a következő évi kínálatba besorolt Invitation (FAO 420), amely intenzív feltételek közé ajánlott, kiváló beltartalmi értékekkel bíró siló készítésére való. Az LG 31.479 (FAO 400) silóhibrid keményítő-tartalmával és emészthető rostanyagának minőségével tűnik ki. mellette említést érdemel még az ismert Aapotheoz és az újdonságnak számító LG 31.558 (FAO 550), amely kifejezetten melegebb térségekbe javasolt nagyteljesítményű silóhibrid.

Az LG hibridek termesztői a széleskörű fajtakínálatból való választás lehetősége mellett a digitális mezőgazdaság vívmányait is kihasználhatják. Jiří Matuš felhívta a figyelmet, hogy az lgseeds.sk honlapon a MyLG alkalmazásba bejelentkezve a gazdálkodók idén nyártól igénybe vehetik az Agrility digitális platform szolgáltatásait, amely műholdas felvételek és meteorológiai adatok alapján vizsgálja és elemzi a termőföldek állapotát. Nevezetesen az Agrility.vegetation keretében a növényállomány állapotát a keléstől a betakarításig, az Agrility.harvest keretében újdonságként lehetővé teszi a silókukoricák aktuális szárazanyagtartalmának meghatározását az adott parcella egész területén, s ennek alapján az optimális betakarítás időpontjának előrejelzését is. Áthidalva az egyéni mérésekből következő hibalehetőségeket. Az Agrility.density a kukorica vetéséhez szolgáltat fontos információkat, az Agrility.yield pedig a kukorica (szemes és siló) terméshozamának előrejelzését szolgálja, az elképzelések szerint fokozatosan a többi termény hozambecslésére is kibővítik.

Kép és szöveg: szilvássy

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda februári száma

Februárban már nemcsak az üzemi szinten termelő zöldségtermesztők, hanem a háztájiban saját szükségletre termelő hobbi …