Ráncfelvarrás helyett

Hetek, sőt, helyenként hónapok óta tartó rendkívüli aszály, a száraz talajokba vetett magokból egyáltalán nem, vagy hiányosan kikelt és a csapadékhiánytól továbbra is csak kínlódó növényállományok, egyre lehangolóbb terméskilátások az idei hozamokat illetően, megbénult áru-, illetve pénzforgalom, botrány, illetve bűntény gyanúja az Agrárkifizető Ügynökségen, az állattartók-akció idézőjelbe tehető sikere, a kezdő és fiatal gazdák támogatását célzó program „teljesíthetetlen” feltételei csak kiragadott pillanatképei az ágazatot idén sújtó és vélhetően hosszan tartó következményekkel is járó válságnak. S akkor még nem vettük számba a koronavírus-járvány okozta korlátozások és megkötések várható következményeit, sem az új kormány megalakulásával és az új agrárminiszter kinevezésével valamint a kormányprogram agrárágazatra vonatkozó célkitűzéseivel járó változások hatásait, és a velük kapcsolatos nézetek ütközését.

A kormányprogramban újra meghatározó szerepet kapott az ország élelmiszerbiztonságának biztosítása, a hazai mezőgazdasági és élelmiszeripari termelés támogatásának fontossága, a tárcavezető és az ágazati érdekképviseletek eddigi megnyilatkozásaiból viszont az derült ki, hogy a nagyüzemi koncentrált gazdálkodási formák és az egyéni kisüzemi termelés támogatása közötti ellentétes álláspontokat nem sikerült közelíteni egymáshoz. Félő, hogy újra parttalan, politikai lózungokkal tűzdelt, szemrehányásokkal teli, egymásra mutogatások kereszttüzében és keresztbe tevésekkel telik majd az elkövetkező időszak, s újra elsikkad a lényeg. Pedig minden ágazati szereplő érdeke, hogy megtalálják a kulcsot a koncentrált nagyüzemi és a kisebb méretű egyéni gazdaságokra épülő, kölcsönösen elfogadott termelői és feldolgozói struktúra kialakításához, az ehhez szükséges ágazati változások összehangolt megvalósításához. Ezek nélkül a belebegtetett változások, „az ölbe tett kézzel termesztett  repce” termőterületének visszaszorítása, vagy a környezetkímélő eljárások kiemelt támogatása csak újabb ráncfelvarrás lesz az ágazat évtizedek óta megtépázott arcán.

Szilvássy László

 

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda októberi száma

Az őszi kerti teendők összefoglalója mellett a Jó Gazda októberi száma részletesen ismerteti a rebarbara őszi szaporításának …