Májusban kezdünk harcolni az almamoly és a szőlőmolyok első nemzedéke ellen és az időjárás alakulása szerint folytatjuk az almatermésűek gombabetegségek elleni permetezését. Virágzás után időszerű a körtefák kezelése a körte-levélbolha ellen is.
Alma, körte
Ha az almamoly (obaľovač jablčný – 1. kép) első nemzedéke ellen kitinképződést gátló szerekkel szeretnénk harcolni, akkor már tojásrakáskor (általában május második harmadában) permetezünk. A többi készítményt a hernyókelés csúcspontján (május végén vagy június elején) használjuk a szignalizáció szerint.
Készítmények: Kitinképződést gátló szerek: Dimilin 48 SC, Integro. Biokészítmények: Biobit XL, Carpovirusine, Madex. Piretroidok: Bulldock 25 EC, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS, Mavrik 2 F. Szerves foszforsavészter: Reldan 22. Neonikotinoidok: Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP. Más hatóanyagú készítmények: Coragen 20 SC, Nurelle D, Spintor, Steward.

Körte
A körte-levélbolha (méra hrušková) kifejlett alakjai (2. kép) a fák kéregrepedéseiben vagy a lehullott levelek között telelnek. A körtefák koronáiban általában rügyfakadáskor jelennek meg és rövidesen megkezdik a tojásrakást. Először a vesszőkre, később a fiatal levelekre helyezik őket kissebb csoportokban. Hobbi csomagolásban a kártevő ellen jelenleg nincs engedélyezve egyetlen készítmény sem. Külföldön a Sanmite 20 WP és a Vertimec 018 EC használható. Alkalmazásuk 2-3 héttel a körte virágzása után időszerű egy vagy két ismétléssel.

Ahol a körterozsda (hrdza hrušková – 3. kép) rendszeresen előfordul és erős fertőzést okoz, ott közvetlenül virágzás után és két héttel később a körtevarasodás ellen permetezzük a fákat. Ezzel a kezeléssel a körterozsda ellen is harcolunk (a varasodás ellen engedélyezett készítményeket az áprilisi számban közöltük).

Őszibarack
Csapadékos időben az őszibarackfák lombját és termését a sztigminás levéllyukacsosodás, ill. termésfoltosság (dierkovitosť listov a škvrnitosť plodov broskýň – 4. kép) veszélyeztetheti. Aki tavaly e betegség erősebb fertőzését észlelte, egy vagy két megelőző kezelést végezhet május folyamán. Az első kezelést a levéltünetek megjelenése után végezzük el és két hét múlva megismételjük. A levélfodrosodás ellen engedélyezett készítmények közül a Delan, Dithane, Efuzin, Novozir és a Syllit használható ellene. Hobbi csomagolásban jelenleg már nem kaphatók.

Május második felében a keleti gyümölcsmoly (obaľovač broskyňový – 5. kép) első nemzedének rajzása várható, ezért érdemes figyelni az előrejelzést. E nemzedék hernyói a gyümölcsférgesedés mellett hajtáscsúcs száradást is okoznak.
Keleti gyümölcsmoly elleni készítmények: Decis EW 50, Decis Protech, Decis EW 50, Karate Zeon 5 CS.

Cseresznye, meggy
A cseresznyelégy (vrtivka čerešňová) a középkorai és későn érő cseresznye- és meggyfajták termését károsítja (6. kép). Báb alakban a talajban telel. A legyek rajzása általában egybeesik a bodza virágzásával. Először ebben az időben permetezünk és a kezelést 10-14 nap múlva megismételjük. Minden kezelésre más készítményt használjunk, figyelembe véve a várakozási idejük hosszát.
A kártevő népességét lassan száradó ragasztóval bekent sárga színcsapdákkal is gyéríthetjük. A bodza virágzása kezdetén akasztjuk őket a veszélyeztetett fák koronáiba.
Készítmények: Calypso 480 SC (várakozási idő 14 nap), Decis EW 50 (7 nap), Decis Protech (28 nap), Delta EW 50 (7 nap), Mospilan 20 SP (14 nap).

Szőlő
A szőlőlisztharmat (múčnatka viniča – 7. kép) előfordulásának a tavaszi száraz és meleg időjárás kedvez. Ilyen esetben az első kezelést már május közepén végezzük el. A kéntartalmú készítményeket (Kumulus WG, Thiovit Jet) részesítjük előnyben, mert a szőlő erinózisát és akarinózisát okozó atkákat is irtják.
Csapadékos időben a permetlébe réztartalmú készítményt (hobbi csomagolásban pl. Cuproxat SC, Champion 50 WG, Kocide 2000, Kuprikol 50) is keverhetünk a szőlőperonoszpóra ellen. Az ún. kötelező megelőző permetezés közvetlenül a szőlő virágzása előtt (május utolsó, ill. június első napjaiban) lesz esedékes mindkét kórokozó ellen.

Vöröshagyma
Csapadékos időben a hagymaperonoszpóra (pleseň cibuľová – 8. kép) ellen először május utolsó harmadában kezdjük permetezni a vöröshagymát és a kezelést tíznaponként többször megismételjük. A permetlébe tapadást fokozó szert (Agrovital, Silwet) is keverünk.
Készítmények: Acrobat MZ WG, Bravo 500, Dithane M 45, Infinito SC, Kuprikol 50, Novozir MN 80, Penncozeb 75 WG, Ridomil Gold MZ 68 WG, Signum.

Káposztafélék
A káposztalégy (kvetárka kapustová) lárvái a káposztafélék gyökereit károsítják. A károsodott növények fejlődése lelassul, a leveleik sárgulnak és gyakran az egész növény elpusztul. A kártevő tavaszi nemzedéke ellen a káposztaféléket 14 nappal a palánták kiültetése után öntözzük be. Egy növényhez általában 1 deciliter oldatot juttatunk. A kártevő ellen jelenleg nincsenek engedélyezve rovarölő szerek. A káposztafélék más kártevői ellen regisztrált késztmények közül a Pyrinex 25 CS lehetne hatásos.
Rózsa
Májusban a levélsodró rózsadarázs és a levéltetvek mellet a rózsát több gombabetegség is veszélyezteti. A száraz és meleg időjárás a lisztharmatnak (múčnatka ružová – 9. kép), a csapadékos pedig a levelek feketefoltosságának (čierna škvrnitosť listov) és a rózsarozsdának (hrdza ružová) kedvez. A hajlamos fajtákat május elejétől kezdjük permetezni és a kezelést kéthetes időközökben többször megismételjük.
Készítmények: Feketefoltosság elleni készítmények: Discus, Dithane M 45, Folicur AL, Novozir MN 80, Syllit 65. Lisztharmat elleni készítmények: Discus, Folicur AL. Rózsarozsda elleni készítmény: Folicur AL.

Kardvirág
A kardvirág legfontosabb kártevője a gladiólusztripsz (strapka mečíková). Szívásával a fejlődő virágbimbókat olyan erősen károsítja, hogy gyakran ki sem nyílnak (10. kép). A 10-napos időközökben végzett kezeléseket a növények 20 cm-es magasságánál kezdjük, és egészen a virágzás kezdetéig folytatjuk. A permetlébe tapadást fokozó szert (Agrovital, Silwet) is kell keverni.
Készítmények: Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS, Vertimec 018 EC.

Ne feledjük!
tovább folytatni az alma- és körtefák kezelését a varasodás és a lisztharmat ellen (a készítményeket az áprilisi számban közöltük)
tovább folytatni az érzékeny köszmétefajták kezelését a lisztharmat ellen (lásd az áprilisi számot)
szükség szerint kezelni a káposztaféléket a levélbolhák (skočky – Bulldock, Decis, Karate, Nurele D) és liszteskék (molica lastovičníková – Neemazal) ellen
megismételni a vöröshagymát károsító póréhagymafej-aknázólégy (mínerka pórová) elleni kezelést két héttel az első permetezés után (lásd az áprilisi számot); a fehér fátyolfóliával betakart ültetvényeket legalább május közepéig takarva hagyjuk
másodszor kezelni a rózsát a levélsodró rózsadarázs ellen (lásd az áprilisi számot)
Szöveg és kép: Matlák György