Szív- és cukorbetegeknek ideális
Nagyon kevés a kalóriatartalma, így ideális fogyókúrára, vagy diétás étrendbe (pl. ajánlott cukorbetegek vagy szív- és érrendszeri betegek számára).
Nagy előnye, hogy tavaszig is megőrzi vitamintartalmának nagy részét. C-vitamin -tartalma vetekszik a citrusfélékkel. Ezenkívül sok benne a klorofill és egyéb ásványi anyag.
Jótékonyan hat az emésztőrendszerre, s a bélflóra helyreállításában is nagy szerepet játszik. Vese-, máj- és vértisztító. Meggyorsítja a gyomor- és nyombélfekély gyógyulását a nyersen kipréselt káposztalé.
Ízületi és egyéb fájdalmakra kiváló a nyers káposztalevél, amelyet nyújtófával megpuhítunk, a fájós testrészt bekenjük jó minőségű mézzel és a megpuhított káposztalevéllel befedjük, puha anyagot teszünk rá, majd rögzítjük. Néhány órára hagyjuk rajta, majd ismételjük meg ezt az eljárást naponta, amíg a fájdalom elmúlik. Ez nem gyógyszer, hanem szelíd ősi gyógymód, tehát nem hat azonnal.
Fontos még megemlíteni a savanyított káposztát. Az igazi savanyított káposzta vegyszer nélkül készül, természetes savanyítással sóval és fűszerekkel. Igazi téli étel, főleg nyersen őrzi meg minden jó tulajdonságát és hatását.
A savanyú káposztából többféle magyaros étel készíthető a töltött káposztától kezdve a párolt káposztáig.
A vörös káposzta kevésbé használt fajta, pedig vitamin- és ásványianyag-tartalma vetekszik fehér testvérével.
Tippünk
[information]Próbálja ki az alábbi salátareceptet, amely bővelkedik minden anyagban, amire szükségünk van és néhány perc alatt elkészíthető: fehér és lila káposzta, sörretek, piros retek, jégsaláta, lila hagyma, uborka, paprika, paradicsom, avokádó. A fenti zöldségeket – tetszés szerinti mennyiségben – vékonyra szeletelve keverjük össze, citromlével és olíva- vagy szőlőmagolajjal ízesítsük.[/information]Fényes és ropogós levelűt válasszunk
Vásárláskor válasszuk a lehető legfrissebb fejes káposztát. Vizsgáljuk meg a leveleit, legyenek fényesek, tömények és ropogósak, kerüljük a szálas, fonnyad levelű terméseket. Néhány külső levéllel együtt vásároljuk – amint ezeket levágjuk, a zöldség jelentősen veszít a C-vitamin-tartalmából.
Tároljuk hűvös helyen, pl. kamrában vagy a hűtőszekrény zöldséges rekeszében – bár sokáig eláll (1-2 hétig), amint lehet, használjuk fel, ugyanis folyamatoson csökken a vitamintartalma. Ha nincs lehetőségünk felhasználni, szeleteljük fel és fagyasszuk le.
Kombináljuk más zöldségekkel
Élettani hatásai leginkább nyersen érvényesülnek, így érdemes minél többet nyersen fogyasztani. A káposzta le is préselhető, adjunk néhány levelet méregtelenítő italokhoz. Lehet főzni, párolni, marinálni, savanyítani, sütni – lehet önálló vagy kiegészítő étel, ideális köret vagy saláta, remekül gazdagít leveseket, főzelékeket.
Remekül kombinálható egyéb zöldségekkel, hússal, hallal, de akár gyümölcsökkel és magvakkal is. Fontos, hogy a káposztát soha ne főzzük túl, ugyanis elveszíti a vitamintartalmát. (szl)