A jó propolisz titka

A méhek és a méhészkedés kapcsán még a szakmabelieknek is elsőként a méz jut eszébe. A propolisz vagy méhszurok – kimagasló gyógyító-védő tulajdonságai ellenére – csak sokadik a sorban. Ez nyilván azzal függ össze, hogy a szlovákiai és magyarországi méhésztanfolyamokon, néhány kimondottan propoliszra fókuszáló előadást kivéve, csak nagyon kevés szó esik róla.

A propolisz a huszadik század derekáig, a szétszedhető kaptár feltalálásáig, a méhcsalád kevésé kutatott terméke volt. Mára ugyan egyre nagyobb nemzetközi irodalma van, főleg a gyógyhatását kutatják világszerte, ennek ellenére a méhészek többsége csak keveset tud arról, mi is valójában a propolisz, miként lehet a méheket a méhszurok gyűjtésére serkenteni, hogyan lehet azt feldolgozni, alkalmazni. (Erről bővebben a Jó Gazda 2022/01 számában írtunk.)

A propolisz az a ragacsos anyag, amelyet a keretekről, a kaptár faláról a méhészkedés során lekaparunk. Szinte egész évben gyűjthető propoliszhálón is, amelyet a hordás végén, a méhek nyárvégi-őszi atkakezelése előtt eltávolítunk. (Ezzel elejét vehetjük annak, hogy atkairtásra használt vegyszerek kerüljenek a propoliszba.) A Magyar Apiterápiás Társaság mérései alapján a kapart propolisz kevesebb viaszt tartalmaz, mint a propoliszrácsos méhszurok. Az előbbinél, vagyis ahol a rés kisebb, mint 1,5 mm, az átlagos viasztartalom 8 százalék volt, az utóbbinál az 50 százalékot is meghaladta. Azaz a méhek a kis hézagokat jobbára propolisszal töltik ki, míg a nagyobb lukak, huzatjáratok, egyenlőtlenségek eltávolítására viaszt is felhasználnak. A propolisz viasztartalmát mi méhészek is ellenőrizni tudjuk. Dr. Körmendy-Rácz János, a Magyar Apiterápiás Társaság elnöke erre következő módszert ajánlja: Az egész évben gyűjtött propoliszt kávédarálóval ledaráljuk, majd a jól összekevert porból kiveszünk 100 grammnyit. Vízbe téve állandó keverés mellett 60–80oC-ra felmelegítünk. Tíz percig hevítjük, majd hagyjuk kihűlni. Mivel a viasz összes frakciója kb. 75oC-on megolvad, a víz tetején a hűtést követően szilárd viaszréteg képződik. A propolisz három helyre kerül. A legnagyobb rész lent lesz az edény alján. Ez színtiszta propolisz. A propolisz-összetevők egy része beleoldódik a vízbe. Ezt nem tudjuk onnan egyszerűen kinyerni, ezért ezt például hajmosásra tudjuk használni. Egyes receptúrákban ivásra is kínálják, persze mértékkel, elosztva, közben hűtőben tárolva. Egészen kicsi mennyiségű propoliszkomponens pedig könnyebb, mint a víz, ezért fent lesz a viasz alján, vagy beleágyazódik a viaszba. Ha elég lassú a hűlés, akkor kis golyócskákban lesz a viaszkorong alján. Ezt le lehet választani onnan, és hozzárakni a víz alján levő propoliszhoz. A viaszkorongot eltávolítjuk, majd szárítás után megmérjük. Ha pl. 35 grammot mérünk, akkor a propoliszunk viasztartalma 35 százalék volt. Ezt az értéket a propoliszos tinktúra készítésekor figyelembe vesszük.

Gágyor Alíz

Fotó: Propolisz a keretléceken (A szerző felvétele)

 

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda decemberi száma

Noha a téli időszakban kevesebb a konkrét gyakorlati teendő a kertekben, a Jó Gazda decemberi …