Fontos tudni, hogy minden betegség vagy állati kártevő elleni védekezés hatékonysága meghatározott időponthoz kötött, és sürgős esetekben néhány órán, más esetben néhány napon belül elvégezhető.
A védekező munkák végzésekor minden esetben törekedni kell az alapos, gondos permetezésre, porozásra, hogy a védekező szer a növények minden részét borítsa. Az elsietett, elnagyolt permetezés a legjobb védekező szer hatását is jelentősen lerontja.
A gombaölő szert annak alapján kell kiválasztani, hogy milyen növény melyik betegsége ellen kívánják azt használni. A permetezőszer elkészítésekor követni kell az előírásokat, és a szereket csak az ajánlott töménységben szabad használni.
A rovarölő szereket is a kártevők fajtája (pl. levéltetvek, atkák, moly-hernyók stb.) figyelembevételével kell kiválasztani. A hatásos védekezés további előfeltételei: a védekezés időpontjának szakszerű kiválasztása és a permetezés gondos elvégzése. A permetezőszerek nagyobb része a melegvérűekre – emberre, állatokra – igen mérgezőek. Felhasználásukban, azaz a permetlé elkészítésében és ennek kipermetezésében pontosan követni kell az előírásokat. Fontos követelmény, hogy a háti permetezőgépek a csatlakozásoknál és a csapnál ne csepegjenek. Kerülni kell, hogy a légmozgás a permetezőszert a munkát végző ruházatára vagy arcába, esetleg más szabad testfelületére hordja. Erősebben szeles időben tilos permetezni, mert ez nagyon lerontja a munka minőségét, másrészt a szél a mérgező permetezőszert a szomszédos kertbe sodorhatja. (sz)